Carské Selo

Carské Selo

Carské Selo nebylo původně ničím větším, než pouhým statkem. Pozemky dnešní rezidence získala Kateřina I. jako dar od svého muže Petra III. Její dcera carevna Alžběta I. nechala toto místo přebudovat na komplex skvostného letního paláce a nádherných rozlehlých parků. Centrální, honosný Kateřinský palác dokončil Bartolomeo Rastrelli roku 1756.

Celá carská rezidence, postavená v rozmarném a velkolepém barokním stylu, jako by vyjadřovala Alžbětinu povahu i její život, proměněný v nekonečnou slavnost.

Fasáda Kateřinského paláce byla provedena v italském stylu. Ze záplavy zlacených štuků vystupuje nebeská modř a sněhová bělost stěn. Interiéry jsou ohromující, plné zlacených štuků, sloupů, soch, porcelánu a jantaru. Nejhonosnější ze všech je Velký sál, nebo-li Velká galerie, vytvářející nekonečný prostor oken a zrcadel v olověných rámech.

Za vlády další carevny, Kateřiny II. Veliké byly barokní interiéry upraveny skotským architektem Charlesem Cameronem v neoklasicistním stylu. V této době byly také zbudovány tradiční ruské lázně, Achátové komnaty a Cameronova galerie. Stejně velkolepé jako palác jsou i parky, které ho obklopují. Byly vytvořeny z neproniknutelného lesa tisíci nádeníky a vojáky. Jsou tu jak přísně komponované parky francouzského stylu, tak i volnosti ponechaný anglický krajinářský park. Romantický a luxusní nádech dotvářejí elegantní pavilony, sochy, vodní nádrže, kolonády a mnoho dalších menších i větších staveb. Carské Selo si budete moci podrobně prohlédnout, vyberete-li si poznávací zájezd do Petrohradu.

Na poválečné rekonstrukci paláce se stále ještě pracuje a pro veřejnost je tak otevřeno 20 reprezentačních místností a rozlehlý park. Na těchto stránkách naleznete podrobně zájezdy do Petrohradu.