Petrodvorce

Ihned po vítězství nad Švédy u Poltavy v roce 1709 pojal Petr I. Veliký myšlenku na zbudování paláce „hodného nejvyššího vládce“. Slavností položení základního kamene se uskutečnilo 17. května 1714. Na stavbu rezidence bylo povoláno na 5000 dělníků. Zároveň bylo najato množství architektů, vodních inženýrů, zahradních architektů a sochařů, kteří měli pracovat na oslňující výzdobě paláce. Práce postupovaly velmi rychle a již roku 1723 byl palác oficiálně otevřen. Na návštěvníky působil čarokrásným dojmem a v mnohých vyvolával úžas. Nádherný palác obklopený úchvatnými fontánami, dokonale rozvrženými parky, jako zářící klenot uprostřed zeleně přírody a modře vod.

Původní Velký palác vytvořený architektem Jean-Baptistem Le Blondem byl za vlády carevny Alžběty I. značně upraven a rozšířen. Architekt Bartolomeo Rastrelli zvýšil palác o třetí poschodí a připojil křídla s pavilony na obou koncích. Zároveň také do značné míry pozměnil interiér paláce, který přeměnil v duchu barokní architektury. Vznikly tak nádherné reprezentační místnosti, oslňující interiéry plné luxusu a lesku. Hlavní schodiště září zlacenými ornamenty a je završeno nástropní freskou zobrazující Auroru a Génia odhánějící noc.

Mezi reprezentační místnosti vyvolávající největší obdiv patří Carské apartmá, Dubová pracovna cara Petra I. Velikého, Česmenský nebo také přijímací sál vyzdobený dvanácti obrazy malíře Hackerta na téma vítězství ruské flotily v Česmenské zátoce nebo například slonovinově Bílá jídelna, zkrášlená štukovými panely s amorky a girlandami. Vrcholem reprezentačních místností je Trůnní sál, velkolepý prostor se štukovou výzdobou, závěsy z červeného sametu a luxusní parketovou podlahou.

Petrodvorce

Zahrady obklopující rezidenci jsou skutečným skvostem a magickou podívanou zároveň. Na ploše přes 800 ha, je umístěno přes 170 fontán různých velikostí, z nichž nejznámější jsou Neptunova fontána, kaskáda Zlatá hora, Římské dvoupodlažní mramorové fontány, Pyramidová fontána, v níž tryskající voda vytváří zvláštní pyramidový tvar.

Petrodvorce

Hlavní a nejoslnivější fontánou je centrální Velká kaskáda, na jejíž výzdobě se podílelo mnoho významných sochařů. Fontánu, která je jedním velkým, nehybným a přesto stále živým úchvatným divadlem, tvoří kamenná jeskyně, tři schodiště s vodopády, nespočet menších fontán a pozlacené sochy antických bohů a hrdinů. Petrodvorce si budete moci podrobně prohlédnout, vyberete-li si poznávací zájezd do Petrohradu.

Petrodvorec byl za druhé světové války poškozen a zčásti rozkraden německými vojsky. Po celou druhou polovinu 20. století trvala obnova rezidence, která se dnes znovu podobá svému původnímu magickému obrazu. Petrodvorec je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí Ruska, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO (1990). Na těchto stránkách naleznete podrobně zájezdy do Petrohradu.