Hlavní kostely

Chrám Vzkříšení Krista

Tento oslňující, originální chrám v novoruském stylu byl založen roku 1883 na místě, kde byl 1. března 1881 revolucionáři zavražděn car Alexandr II. Chrám je také nazýván chrámem Spásy na krvi a je vlastně jakýmsi památníkem. Návrh na jeho stavbu vytvořil Alfred Parland a Ignatij Maljšev. Chrám je výrazný pestrou směsicí barev a na jeho výzdobu bylo použito mnoho rozmanitých materiálů a přes dvacet druhů kamenů – např. jaspis, rodonit, porfyr a italský mramor. Fasádu oživují glazované keramické dlaždice. Exteriér zdobí téměř 7000 m2 mozaik a 20 tmavočervených desek z norské žuly, na kterých jsou zlacenými písmeny zachyceny významné události z doby vlády Alexandra II. Hýřivou architekturu doplňuje pět kupolí pokrytých emailem o celkové rozloze 1000 m2 a vrcholem je věž s cibulovou bání vysoká 81 metrů. Interiér chrámu byl po dvacetileté renovaci znovu otevřen veřejnosti v roce 1998.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Skvostná barokní stavba vznikla v roce 1712 na popud Petra I. Velikého, podle návrhu Domenica Trezzini. Katedrála měla být dokladem odpoutání od tradiční ruské sakrální architektury. Nejimpozantnější částí stavby je 122 metrů vysoká věž se zlacenou špicí a korouhví ve formě anděla. Interiér je přebohatě zdobený nákladnými lustry, korintskými sloupy a ikonostasy ze zlaceného dřeva. Po smrti Petra I. Velikého se katedrála stala místem posledního odpočinku ruských carů.

Katedrála sv. Izáka

Petrohrad

Tato katedrála vybudovaná v roce 1818 je jednou z největších na světě a je skutečně monstrózní stavbou a velkolepým architektonickým počinem. Její váha spočívá na tisících dřevěných pilotů zapuštěných do bažinaté půdy. Katedrálu stavělo 440 tisíc dělníků po 40 let. Její zlatem obložená kupole se vypíná do výšky 100 metrů a je z ní neopakovatelný výhled na historické jádro města. Interiér katedrály je bohatě zdoben mramorem, drahokamy a polodrahokamy všech barev. Dnes je katedrála muzeem a ve svém interiéru ukrývá nespočet nádherných uměleckých děl 19. století. Katedrálu sv. Izáka si budete moci podrobně prohlédnout, vyberete-li si poznávací zájezd do Petrohradu.

Kazaňská katedrála

Budovaná v letech 1801-11 se stala jedním z nejkolosálnějších chrámů v Petrohradu. Vznikla podle návrhu Andreje Voronichina, který se inspiroval chrámem sv. Petra v Římě. Interiér je střídmý, ale zároveň velkolepě oslnivý a majestátní. Zdobí ho sloupy z růžové žuly, nádherná mozaiková podlaha a vrcholem je 80 metrů vysoká kupole. Na těchto stránkách naleznete podrobně zájezdy do Petrohradu.