Ermitáž

Ermitáž je jedním z nejslavnějších muzeí na světě a pravděpodobně i nejznámější turistickou atrakcí Petrohradu. Muzeum Ermitáž vlastní 12 000 soch, 16 000 maleb, 600 000 kreseb a tisků, 250 000 položek užitého umění, 700 000 archeologických exponátů a bezmála milion mincí a medailí. Z tohoto ohromujícího množství je samozřejmě vystaven pouze zlomek, jehož prohlídku přesto není možné zvládnout v průběhu jediného návštěvního dne.

Hlavní část Ermitáže zaujímá prostory velkolepého Zimního paláce. Ten vznikl jako přepychová zimní rezidence carevny Alžběty I. Petrovny a je příkladem ruského baroka. Návrh vytvořil architekt Bartolomeo Rastrelli. Uvnitř paláce se nacházejí okázalé reprezentační místnosti s luxusní výzdobou.

Sbírku Ermitáže založila Kateřina Veliká, která nakupovala umělecká díla ve velkém a utrácela za ně horentní sumy peněz. Právě pro její sbírku byla vystavěna Velká Ermitáž. Později byla připojena ještě Malá Ermitáž, určená pro pořádání večírků a prezentaci uměleckých děl. V roce 1852 byla Velká Ermitáž otevřena pro veřejnost. Ermitáž si budete moci podrobně prohlédnout, vyberete-li si poznávací zájezd do Petrohradu.

Nejvýznamnější sbírky:

Prehistorické umění (pravěk, artefakty ze Sibiře, zlaté předměty skythských kmenů)

Orientální umění (vzácné artefakty z asijských oblastí a starých kultur – starý Egypt, Asýrie, Byzanc, Indie, Indonésie, Írán, Čína a Mongolsko, Japonsko, Uzbekistán, Tádžikistán)

Holandské, vlámské a nizozemské umění (Rubens, Van Dyck, Rembrandt van Rijn, Jan Brueghel, Lucas Cranach starší)

Italské a španělské umění (Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raffaelo, Caravaggio, Tintoretto, Tizian, Verones, El Greko, Ribera, Vélazquez, de Goya)

Francouzské a anglické umění (Watteau, Chardin, Gainsborough, Wright)

Evropské umění 19. a 20. století (barbizonská škola, francouzský romantismus, impresionismus a postimpresionismus – Monet, Renoir, Degas, Pissarro, Van Gogh, Gauguin, Cézanne, Matisse, Picasso)

Ruské umění a kultura

Numismatická sbírka

Na těchto stránkách naleznete podrobně zájezdy do Petrohradu.